چکیده مقالات اخیر مرکز

اندازه گیری محدوده حرکتی ستون فقرات و سهم هر بخش حرکتی با استفاده از سیستم اینرشیال

مهدیه حاجی بزرگی، پایان نامه کارشناسی ارشد دانشگاه صنعتی شریف

 

تعیین محدوده حرکتی ستون فقرات سینه‌ای برای جداسازی افراد بیمار و سالم در اهداف تشخیصی و همچنین مدل‌سازی بیومکانیکی برای پیش‌بینی بارهای ستون فقرات کاربرد دارد. تعداد کمی مطالعه در گذشته انجام شده که محدوده حرکتی ستون فقرات سینه‌ای را گزارش داده‌اند. همچنین، نتایج این مطالعات کاملا متفاوت با یکدیگر می‌باشد.

محدوده‌ حرکتی کل سینه، بخش بالایی و پایینی ستون فقرات سینه‌ای، لگن، و حرکت کل بالاتنه در 40 فرد سالم هنگامی که از حالت ایستاده‌ به حالت کاملا خم شده به جلو می‌روند، با استفاده از یک سیستم ردیابی اینرشیال اندازه‌گیری شده‌است. رابطه‌ی بین قد افراد و محدوده‌حرکتی یخش‌های مختلف ستون فقرات بررسی گردید. همچنین اثر خطای اندازه‌گیری چرخش بر نیروهای ستون فقرات که با استفاده از مدل محاسبه شده است، مورد بررسی قرار گرفته‌است.

محدوده‌حرکتی بخش پایینی ستون فقرات سینه‌ای به مراتب بیشتر از محدوده‌حرکتی بخش بالایی است. همچنین، قد افراد از نظر آماری، با محدوده ‌حرکت‏های اندازه‌گیری شده رابطه ضعیفی دارد. در حالتی که فرد از حالت ایستاده تا نهایت مقداری که برایش ممکن است خم می‌شود، سهم لگن از کل چرخش بالاتنه از حدود %20 تا حدود %40 درصد افزایش می‌یابد در حالی که سهم بخش کمری از کل چرخش از حدود %60 به حدود %42 کاهش می‌یابد، اما سهم چرخش بخش سینه‌ای در طی حرکت تقریبا ثابت می‌ماند (حدود % 16).

 

 

  

روش نوین کلینیکی برای ارزیابی میزان انحراف مفصل ران از حرکت طبیعی توسط سنسور SHARIF-HMIS 

حدیث محزون الذاکرین، شهرزاد حنیفه

بیست و سومین همايش سالانه بین ‏المللی مهندسي مکانيک ايران، ISME2015

امروزه کمر درد یکی از بیماری‏های شایع در جوامع مختلف می‏باشد. تشخیص این عارضه در کلینیک‏ها بسیار حائز اهمیت است. از این رو روشی مطمئن و قابل کاربرد برای این منظور بایستی در نظر گرفته شود. امروزه سیستم اندازه‏گیری نقشی اساسی در آنالیز حرکت انسان ایفا می‏کند. در این مقاله، یک روش نوین کلینیکی، جهت تشخیص میزان تاثیر عارضه کمر درد بر روی حرکت مفصل ران به کمک داده‏های به دست آمده از سیستم اینرسی شریف ارائه شده است. دو گروه سالم و بیمار، در نظر گرفته شده‏اند. گروه بیمار دچار کمر درد هستند. برای مقایسه داده‏های دو گروه از دامنه حرکتی افراد، معیارهای مرسوم بالینی (معیارهایRAV ، P، M، معیارP و RAV اصلاح شده ) و همچنین معیار نوین پیشنهادی استفاده شده است. با توجه به نتایج حاصل از این معیارها، با مقایسه گروه سالم و بیمار می‏توان شدت آسیب دیدگی و تاثیر آسیب دیدگی روی ناحیه مفصل لگن را تشخیص داد.


  

چکیده پایان نامه های اخیر مرکز

  مصاحبه با جناب آقای علی کرمی - کارشناس ارشد مهندسی مکانیک

محاسبه شاخص‌های تعادلی بایودکس به کمک صفحه تعادل اصلاح‌شده

معرفی مختصر از خود بفرمایید؟ علی کرمی فارغ‌التحصیل کارشناسی‌ارشد مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف هستم.

لطفا پایان نامه کارشاسی ارشد خود را توضیح دهید. موضوع پایان‌نامه من طراحی و ساخت تخته تعادل جهت تمرین و توانبخشی بیماران است. بررسی تعادل به وسیله روش‏های سنتی، نیاز به تجهیزات گران‌قیمت و حضور درمانگر دارد که علاوه بر هزینه‏بر بودن و عدم دسترسی در مکان‌های مختلف، برای شخص درمانگر هم آسیب‌های مفاصل را به همراه دارد. در مقابل، در روش‌های کلینیکی جدید از دستگاه‌‏های سنجش تعادل و تمرین خودکار بیماران استفاده می‌شود. یکی از شناخته‌شده‌ترین محصولات در این حوزه، سامانه تعادل بایودکس است. ولی همچنان هزینه‌های توانبخشی و تجهیزات مرتبط با آن بالا است بگونه‌ای که برای همه بیماران در دسترس نیست و غالباً در مراکز تحقیقاتی استفاده می‌شود. در این پروژه سعی شده است پارامترهای هندسی تخته تعادل بگونه‌ای انتخاب شوند که عملکرد بیمار بر روی این سامانه مشابه عملکردش بر روی سامانه تعادل بایودکس باشد و به این ترتیب، وسیله‏ی ساده‏ای به عنوان جایگزین دستگاه گران‏قیمت ارائه گردد.

مزایای این روش چیست؟ به علت گرانی و بزرگی اندازه، استفاده از سامانه‏های توانبخشی تعادل نظیر بایودکس بسیار محدود است. با دستگاه ساخته شده هر بیمار می‌تواند در منزل خودش تمرینات تعادل را انجام دهد و نتایج عملکردش را ثبت کرده و به پزشک معالج تحویل دهد. به این ترتیب پزشک قادر خواهد بود روند بهبودی بیمار را بهتر دنبال نماید. در واقع، این پروژه نخستین تلاش برای ارائه یک جایگزین ارزان قیمت برای سامانه تعادل بایودکس است.

 نظر افراد استفاده کننده از این دستگاه چه بوده است؟ این دستگاه هنوز روی بیماران استفاده نشده است. با این وجود، از تعدادی از افراد سالم آزمون‌هایی روی سامانه‌های بایودکس و تخته تعادل ساخته شده، گرفته شده است که بر اساس اظهارات شرکت کنندگان، عملکرد تخته تعادل ساخته شده بگونه‌ای است که در اغلب آزمون‌ها احساسشان مشابه سامانه بایودکس بوده است. همچنین، نتایج کمّی آزمون‌های اخذ شده از افراد هم وجود این شباهت را تایید می‌کند.

 

 

 

مصاحبه با سرکار خانم منیژه احمدی - دانشجوی سال آخر دکتری ارتز و پروتز

معرفی ارتز مدیال رسیپروکال لینکیج (medial reciprocal linkage)
معرفی مختصر از خود بفرمایید؟ منیره احمدی دانشجوی سال آخر دکتری ارتز و پروتز هستم که سال‏هاست بر روی بیماران آسیب نخاعی کار می‏کنم.
لطفا پایان نامه دکتری خود را توضیح دهید؟ ارتزی جدید طراحی کردیم که دارای مفصل خاص بین دو پا می‏باشد. این مفصل از دو چرخ دنده ساده تشکیل شده است که با هم در ارتباط اند. یکی از چرخ دنده‏ها به بریس پای راست و دیگری به بریس پای چپ متصل است. روی مفصل یک زین طراحی شده است که بیمار فلج اندام تحتانی می‏تواند با نشستن بر روی زین وزنش را به اندام پایین انتقال دهد. به طور مثال وقتی فرد وزنش را از پای راست بر می‏دارد با فشار به زین، پای راست به جلو حرکت می‏کند و به این ترتیب فرد فلج اندام تحتانی می‏تواند با کمک واکر راه رود.
این وسیله چه مزایایی به روش های قبلی دارد؟ وزن این وسیله نصف ارتزهای مرسوم است. همچنین بیمار آسیب نخاعی با این وسیله استقلال در پوشیدن و درآوردن ارتز و نشستن و ایستادن پیدا می‏کند. بنابراین فرد با قدرت کم، راه رفتن بهتری داشته و در عین حال مصرف انرژی کم‏تری حین راه رفتن دارد.
میزان رضایت بیماران به چه صورت بود؟ 5 بیمار با این ارتز راه رفتند که رضایت همه آن‏ها از ارتز مذکور نسبت به ارتز مرسوم بیشتر بود. به طور مثال بیمار ان با ارتز مرسوم پای خود را روی زمین می‏کشاندند که با پوشیدن این ارتز توانستند گام بردارند و راه رفتن بهتری داشته باشند.
در نهایت پیشنهاد خود را بیان نمایید؟ با توجه به شیوع بیماری‏هایی که منجر به فلج اندام تحتانی می‏شود و نیز عدم وجود زیرساخت‏های لازم برای حضور این افراد در جامعه، می‏توان با فراهم‏سازی محیط یا کمک به ساخت وسایل نوین آنان را از محدودیت استفاده از ویلچر نجات داده و به افزایش استقلالشان کمک کرد.
 

Copyright © 2012 Apycom jQuery Menus